Orbot: svobodnější brouzdání pro Android

Orbot je oficiální port klienta Toru na pro operační systém Android. Tor (The Onion Routing - česky "cibulové routování") je řada propojených počítačů vytvářející vlastní síť. Do této sítě se lze připojit prostřednictvím klienta, přičemž samotná komunikace od klienta k cílovému serveru probíhá přes Tor servery. Výsledkem je, že komunikaci není snadné blokovat firewallem a samotná komunikace lze hůře sledovat (např.  ze strany ISP). Samotná komunikace může procházet přes více Tor serverů, přičemž mezi každým je komunikace šifrována - uprostřed spojení je tedy samotný obsah několikrát zašifrován - proto je zde použit název "cibule", která má slupky - jako tvoří slupku každé zašifrování.

Orbot: svobodnější brouzdání pro Android

Aplikaci Orbot lze najít na Android Marketu a je k dispozici zdarma.

QR kód pro Orbot - Android Market

Orbot umí pracovat s právy roota i bez. S právy roota mohou veškeré (nebo vámi definované) aplikace komunikovat skrze Tor, kdežto bez roota jste omezeni na FIrefox s Addonem ProxyMob a na tzv. Orbot-enable aplikace - lze nalézt na marketu, jeden příklad za všechny je IM kecálek Gibberbot. Příjemná jsou práva, které aplikace vyžaduje - vyžaduje pouze přístup k Internetu. Po spuštění zobrazí aplikace velmi jednoduchého průvodce:

Upozornění na začátku Právo roota Právo roota Prvotní nastavení Orbot je připraven Vypnutý Orbot

Mrkneme se hned do nastavení - toho je zde nepřeberné množství, ale v první třetině zde nalezneme nastavení pro běžné použití. V polovině lze nastavit i přístup ke skrytým službám - dostupných výhradně přes Tor (s adresou .onion), možnost přemostění spojení, nastavení proxy a mnoho dalšího. Hned nahoře lze navolit, zda-li se má aplikace spouštět po startu, zda-li má vyžadovat právo roota a zda-li má upozorňovat uživatele. Hned poté můžeme zapnout Transparent Proxying, pak, zda-li se má pro veškerou komunikaci používat Tor, či si lze zvolit aplikace, které mají Tor využívat.

Ukázka nastavení Ukázka nastavení Volba aplikací

Nastavení by bylo, vrátíme se na původní obrazovku, dlouze stiskneme zapínací tlačítko a jsme připojeni přes Tor. Aplikace nabídne možnost si stav připojení zkontrolovat v prohlížeči, kde bude vypsaná současná IP adresa. Dá se též vygooglit řada nástrojů, které dle IP určí stát ze kterého jsme "na oko" připojeni.

Aktivace Kontrola funkčnosti v prohlížeči Jsem v Německu

Další zdroje informací:

Diskuze k Orbot: svobodnější brouzdání pro Android

G+ TW FB