Geoget - návod k přípravě na Geocaching [works in Wine]

Jako hráč hry Geocaching často řeším jak se efektivně připravit na výlet spojený s lovem pokladů a to především si připravit do GPS zařízení (používám Garmin Oregon) seznam pokladů, které budu mít po cestě a to včetně všech detailů. Jako ne-premium member portálu Geocaching.com si mohu stáhnout poklady ve formě GPX do zařízení, ovšem nemám zde hint, seznam posledních logů a další vychytávky pro placené členy. Dalšími možnostmi jak získat seznam schránek do zařízení je ručně je uložit přes seznam bodů a do poznámky vložit třeba hint. Tyto způsoby jsou nepohodlné a zdlouhavé.

Geoget - návod k přípravě na Geocaching [works in Wine]

Ukážeme si program GeoGet s rozšířením GeoJarry, které umí stáhnout si seznam schránek v okruhu několika km od zadaných souřadnic či dokonce podél trasy. Lze si zde vybrat typ kešky a vzdálenost od plánované trasy. Geoget všechny schránky vyexportuje do jednoho souboru GPX se všemi detaily k schránkám. Budeme potřebovat program GeoGet, ten si po instalaci sám stáhne všechny potřebné pluginy, pokud zvolíme všechny druhy použití programu. Jakožto Linuxák mohu potvrdit plnou funkčnost programu pod Wine.

Stažení schránek podél trasy

První co budeme potřebovat je trasa ve formátu GPX, kterou si lze vygenerovat několika způsoby, zde uvedu jeden, využívající Google mapy. Naklikáme si v Google maps trasu přes Moje místa > Vytvořit mapu a uložíme.

Vytvoření trasy v Google maps

Následně stránku obnovíme a v Moje místa se nám u trasy objeví možnost si trasu stáhnout ve formátu KML.

Stažení trasy z Google maps ve formátu KML

Pro program GeoGet potřebujeme trasu převést z formátu KML na GPX. To lze udělat velmi jednoduchým online nástrojem gpsvisualizer.com, kde nahrajeme trasu KML, zvolíme výstup GPX a stiskneme tlačítko Convert.

gpsvisualizer převod KML na GPX gpsvisualizer stažení GPX

GPX trasu máme připravenou, otevřeme si GeoGet a nahrajeme do něj trasu. To provedeme v Seznam > Filtry. Trasu importujeme tlačítkem Import GPX. Po importu si můžeme pro trasu zvolit její jméno.

Spuštění programu Geoget v Ubuntu Filtry

Spustíme si plugin GeoJarry přes Pluginy > GeoJarry - dotaz na Geocaching.com, zde zvolíme záložku Trasa a vybereme trasu, kterou jsme do programu vložili, maximální vzdálenost od trasy v kilometrech, dále, chceme-li i schránky již nalezené a můžeme si též vybrat jaké druhy schránek si budeme chtít stáhnout a volby potvrdíme tlačítkem Stáhnout a naimportovat.

Spuštění pluginu GeoJarry - dotaz na Geocaching.com Zvolení GPX trasy Možnosti pluginu GeoJarry

Plugin se pod zadaným nickem přihlásí na Geocaching.com a bude postupně zadávat dotazy na schránky podle bodů, které si z trasy určí a rádius okolo těchto bodů. Z každého bodu může obdržet několikero stránek s ID schránek a poté postupně otevírá webovou stránku každé schránky a rozparsuje je. Výsledkem bude přidání schránek do databáze GeoGetu.

Průběh stahování Výsledek vyhledávání

Schránky staženy, nyní zbývá je jen exportovat do GPS zařízení. Níže je uveden příklad pro většinu zařízení společnosti Garmin. Vyfiltrujeme si schránky, které chceme importovat, ideálně zvolíme ty, které mají listing a nejsou disabled.

Filtr schránek

Následně zvolíme Soubor > Export (též Ctrl+E) a vybereme GPX Garmin. Zvolíme cestu do zařízení (v Linuxových distribucích typicky /media/garmin/Garmin/GPX).

Export GeoGet Export GeoGet - typ exportu

Stažené schránky máme v zařízení a můžeme vyrazit do terénu na lov. Poznámka: Použití pluginu GeoJarry porušuje podmínky Groundspeaku a pokud budete stahovat velké množství dat (informací o schránkách) vystavujete se riziku zabanování svého účtu.

Diskuze k Geoget - návod k přípravě na Geocaching [works in Wine]

G+ TW FB