Čtyřjádro na pár týdnů, aneb LG Optimus 4X HD na testování

Bude to druhý týden, co mám v ruce vlajkovou loď výrobce telefonů LG, model LG Optimus 4X HD. Svůj dosavadní telefon Samsung Galaxy S3 jsem tedy odložil, nechal jej doma a vložil SIMku do LG. LG nebudu šetřit, je tu několik věcí, co se mi líbí, ale taky několik u kterých mi docházela trpělivost s telefonem pracovat.

Čtyřjádro na pár týdnů, aneb LG Optimus 4X HD na testování

Unboxing

Začneme hned od podlahy. Telefon jsem dostal úplně nový s originálním příslušenství, snad i nerozbalený a v pěkné dárkové tašce LG. Přišel na řadu unboxing.

Kompletní balení od LG LG Optimus 4X HD v originální krabici Součástí balení jsou NFC tagy Kompletní balení od LG včetně příslušenství Kompletní balení od LG včetně příslušenství LG Optimus 4X HD - detail přístroje LG Optimus 4X HD - detail přístroje LG Optimus 4X HD - detail přístroje

V originálním balení najdeme kromě přístroje manuál, nabíječku, která se skládá z USB kabelu a zástrčkou do elektrické sítě s výstupem do USB, baterii, sluchátka a dva nepřepisovatelné NFC tagy. První,věc, co mne dostala byl formát SIM karty. Očekával bych, že u nových modelů výrobci miniaturizují cokoliv co jde, a tak mne překvapilo, že LG používá klasickou velikost SIM karty a zde nastal problém - najít adaptér, což se nakonec povedlo a telefon se přihlásil do sítě.

Android 4.0.3

Telefon disponuje operačním systémem Android 4.0.3 s LG nástavbou. Tato nástavba přidává do shrnovací horní lišty panel pro rychlé spouštění, což se mi strašně líbí. Líbí se mi hlavně i to, že tlačítka zde lze libovolně přidávat a přehazovat jejich pořadí. Na výběr je k dispozici 12 přepínačů. Co se mi naopak vůbec nelíbí je designové zpracování menu a nastavení. Oproti čistému Androidu, který si zachovává černo-modrou barevnou kombinaci, LG vsadilo na barvičky s bílou podkladovou barvou. Taktéž měření vytížení baterie je úplně odlišné od běžného stavu baterie, jaký je možné vidět v čistém Androidu. Je to věcí osobních preferencí, někomu se může líbit bílá varianta, mě ale rozhodně ne.

Výdrž

V předchozím odstavci byl zmíněn printscreen stavu baterie. LG Optimus 4X HD disponuje 2150 mAh baterií, avšak při mé běžné činnosti, co s telefonem standardně vyvádím, jsem večer na 10 procentech. Tedy, telefon vydrží celý den, ale jen tak tak a to na něm nemám ani nainstalované žádné hry. Nedovedu si představit výdrž telefonu za rok či dva při běžném používání. Pro srovnání, co s telefonem dělám a má takovouto výdrž: telefon je stále online, ať už přes Wifi, tak v místě, kde jsem mimo dosah známých sítí přes 3G/2G, mám zaplé synchronizace, zapnutou službu Latitude, aktivně používám Twitter, Google+, Foursquare, Instagram a e-maily. S telefonem také fotím, ale to je pak kapitola sama o sobě.

Fotoaparát

Telefon se chlubí 8 MPx fotoaparátem, každopádně na výchozí aplikaci Camera nenechám nit suchou. Horší aplikaci jsem dle mého neviděl. Ať už se to týče klasické fotky, aplikace umí také tvorbu HDR fotek a panorama fotek. Nevyzkoušenou jsem nechal funkci kontinuálního snímání, což lze ale přirovnat ke klasické fotografii. Proč aplikaci tak haním? Podívejte se sami na fotografie pořízené za dobrých světelných podmínek. Fotografie jsou v pořadí klasická - HDR - panoramatická. EXIF informace jsou k dispozici v galerii.

Kaple - klasická fotografie Kaple - HDR fotografie Kaple s návsí - panoramatická fotografie Pole - klasická fotografie Pole - HDR fotografie Pole - panoramatická fotografie

Na telefonu jsem zkoušel také aplikaci Camera ZOOM Fx - výsledky také nejsou až tak dokanalé. Z toho bych vyvodil, že chyba bude někde v hardware, ale tvorba panoramat ve výchozí aplikaci mluví za své. Panoramatické fotografie LG vytváří tak, že navádí uživatele, aby pohnul telefonem do určitého směru. Například aplikace v Galaxy S3 také navádí uživatele k natočení ve směru focení, avšak vyfotí několik fotek, LG to snímá hned a proto výsledek vypadá tak, jak vypadá. Bohužel, vzhledem k výsledku jsem byl nucen na jedné exkurzi schovat LG a fotit Galaxy S3, aby výsledek byl alespoň "dostatečný".

Dotyková tlačítka

Telefon má na jeho horní hraně výstup na sluchátka, klasický jack 3,5 a tlačítko pro zapnutí/vypnutí/zamknutí/odemknutí displeje. Na levé straně se nachází kolébkové tlačítko pro ovládaní hlasitosti a vespodu nalezneme nabíjecí micro USB. Pod zadním krytem je pak možnost vložit microSDHC kartu. Jiná hardwarová tlačítka telefon nemá. Ve spodní části pod displejem, se nachází 3 dotyková tlačítka. Stávalo se mi, že jsem se při psaní mezery přeťukl a zmáčkl omylem tlačítko home. Jelikož jsem byl zvyklý na telefon s hardwarovými tlačítky, říkal jsem si, že je to otázka zvyku. Telefon mám dva týdny a stále se mi stává, že se přeťuknu. Co jsem měl možnost vyzkoušet jiné telefony s dotykovými tlačítky, neměl jsem tu sebemenší problém. Dle mého má LG Optimus 4X HD tato tlačítka moc nalepená na displej.

Přišel update

Výrobce telefonů LG byl znám jako výrobce s jedním z nejhorších přístupů k aktualizacím. O to více mne překvapilo, že na telefon dorazil OTA update. Velikost aktualizace 25 MB mi trochu naznačovala, že to nebude update na Jelly Bean a také nebyl. Chybí mi changelog a osobně jsem nenarazil na žádné změny.

Dorazil OTA update Verze FW před updatem Verze FW po updatu

Design a dílenské zpracování

To nejlepší na konec. Design telefonu se mi líbil už od jeho vybalení. Zadní kryt je moc pěkně jemně vroubkovaný, v jeho vnitřní částí je NFC anténa, která je s telefonem spojena zlatými konektory. Podobný design s vroubkováním má telefon i z boku. Možná je až moc hranatý, ale to je skutečnost, který by se dala prominout. Oproti telefonům řady Galaxy S má LG Optimus 4X HD vypadá velmi elegantně, kdežto Samsungy vypadají jako plasťáky. Úplně stejný dojem jsem měl, když jsem porovnával Note 10.1 a Nexus 10. Note je kus plastu, na první pohled působí velmi levně, kdežto Nexus 10 působí elegantním dojmem. Avšak subjektivní pocit z materiálu nevypovídá nic o dílenském zpracování, které je u všech zařízení velmi dobré. I u LG Optimus 4X HD - nic zde nevrže, kryt drží - nemám k tomu žádnou výtku.

Budu se s ním těžko loučit

Příští týden budu telefon vracet a nebude to snadná rozlučka. Na jednu stranu jsem rád, že se vrátím k S3, ale s tímto telefonem mi nechybělo vůbec nic, co jsem potřeboval, a to se považuji za náročnějšího uživatele. Dovedl bych si představit, že by toto byl můj hlavní telefon.

Klady a zápory v bodech

- špatné odezvy displeje,

- dotyková tlačítka,

-aplikce "Kamera",

- design Androidu předělaný od LG

+ design telefonu a dílenské zpracování

+ kvalitní hardware,

+ cena.

Diskuze k Čtyřjádro na pár týdnů, aneb LG Optimus 4X HD na testování

G+ TW FB